Bejelentkezés minden hétköznap 10 - 18 óráig!

  • 2800 Tatabánya, Mártírok útja 33.

Ortopédia - Tudástár

Ortopédiával kapcsolatos hasznos írások és információk. Mozgásszervi rehabilitáció az egészséges mozgásért.

Az ortopédia az orvostudomány azon ága, amely a csont- és izomrendszer, a végtagok, a gerinc és a járulékos szervek alakjának és működésének helyreállításával, megőrzésével és fejlesztésével foglalkozik.

Naponta 20 percig kell végezni a gyógytornász által meghatározott feladatokat, három héten keresztül. Három hét elteltével a beteg az oldalára fordulhat, és ebben a testhelyzetben is tornázhat. 

Sportolás közben alakul ki leggyakrabban térdsérülés. Legtöbbször a szalagok és a meniscusok érintettek. Most ismerkedjünk meg egy kicsit a térd felépítésével és a térdsérülés kezelésével.

Az izmok által alig védett térdízület nagyon sérülékeny, ezért balesetből eredő térdelváltozások, ízületi gyulladás vagy (időskori) porckopás esetén térdprotézisre lehet szükség. Mikor ajánlott a térdprotézis? A térdprotézis azoknak a betegeknek ajánlott, akik térdízülete progresszív arthritis, trauma, vagy egyéb ritka betegség hatására megsérült. 

A mozgásszervi betegségek között egyre előkelőbb helyet foglalnak el a csípő és térdizület degeneratív elváltozásai, kopásai. Súlyosságtól függően, enyhébb esetben konzervatív, nem műtéti a kezelés, de előrehaladott esetekben már csak a műtét hozhat a betegek számára érezhető eredményt.

Az ízületek leggyakoribb betegsége az úgynevezett ízületi porckopás, más néven artrózis, amely a felnőtt lakosság 15-20 százalékát érinti. Ízületi porckopásról akkor beszélünk, amikor a porc állományának lebontása és felépítése nincs egyensúlyban, azaz a lebomlás nagyobb mértékű, mint a felépítés.

A térd a leginkább igénybe vett ízületünk. Idős korban elsősorban a porcok kopása, fiataloknál pedig a túlerőltetés vagy valamilyen sérülés hatására fájdul meg a térd. A térdfájásnak sokféle oka lehet. Az állandó mozgásban és terhelés alatt lévő térdben az ízületek és a szalagok könnyen megsérülnek.

kalapácsujj szépen korrigálható kezdetben, masszírozással és lábujjtornával. Segíthet az is, ha egyedi betétet készíttetnek a cipőbe. A készen kapható betétek erre a célra nem a legjobbak. Esetenként gyógyszerekre, fájdalomcsillapítókra és gyulladáscsökkentőkre  is szükség lehet.

A veleszületett dongaláb lényege, hogy az újszülött egyik vagy mindkét lába ún. "lóláb-állásban" rögzített. A láb hossztengelye körül befelé van fordulva úgy, hogy a felső ugróízületben hajlított, alsó ugróízületben befelé fordult helyzetű, a talp befelé, illetve felfelé tekint.

gerincferdülés egy olyan tartáshiba, ami a gerinc oldalirányú elhajlását jelenti. Két alaptípusa van, az egyik az úgynevezett funkcionális gerincferdülés, amiről akkor beszélünk, amikor az oldalirányú elhajláshoz nem tartozik torzió, a gerincferdülés pedig korrigálható.

Nyitvatartás

  • Hétfő - Péntek 8.00 - 20.00
  • Szombat Zárva
  • Vasárnap Zárva