Bejelentkezés minden hétköznap 10 - 18 óráig!

  • 2800 Tatabánya, Mártírok útja 33.

Ortopédia - Tudástár

Ortopédiával kapcsolatos hasznos írások és információk. Mozgásszervi rehabilitáció az egészséges mozgásért.

Mi a gerincferdülés

A másik típus az úgynevezett strukturális gerincferdülés, amikor a görbület nem korrigálható, mert az elhajlás torzióval jár. Ilyenkor a gerincferdüléssel párhuzamosan a csigolyák is csavarodhatnak.

Tünetek: fáradékonyság, hátfájás, aszimmetrikus váll, terhelhetőség csökkenése, egyik oldalon magasabban álló csípő, oldalirányú görbület a háton

A gerincferdülés előfordulása

A fiatalok körében a gerincferdülés előfordulása jelenleg 15 százalék körülire becsülhető. Ismert az is, hogy a lányoknál kétszer olyan gyakori ez a tartáshiba, mint a fiúknál.

Gerincferdülés leggyakrabban abban az életszakaszban alakul ki, mikor a fiatalok növekedése felgyorsul. Megfigyelhető az is, hogy évről évre több gyereket és fiatal felnőttet érint ez a probléma, aminek oka az, hogy a gyerekek egyre hamarabb érnek, egyre jobban felgyorsul a biológiai fejlődésük, de az izomerejük növekedése nincs arányban a növekedésükkel.

Ezt a tartáshibát ma már nagyon gyakran ismerik föl, lévén az óvodákban és iskolákban már szinte mindenhol végeznek ezt kimutató szűrővizsgálatokat. Ennek ellenére van arra példa, hogy későn fedeznek föl ilyen eseteket. Idősebb korban ilyen probléma már jóval ritkábban alakul ki, lévén megjelenése főképp a növekedéshez köthető.

A gerincferdülés okai

gerincferdülések nagyjából 85 százalékánál ismeretlen a probléma konkrét kiváltó oka (ez a gerincferdülés az úgynevezett idiopathiás scoliosis). Az viszont ismert, hogy ez a panasz családon belül halmozódik, azaz e tartáshiba rendszerint veleszületett, genetikailag meghatározott adottságokra vezethető vissza. A genetika azonban nem minden, lévén a gerincferdülés tényleges kialakulása más tényezőktől is függ.

Azt például ki lehet jelenteni, hogy hátterében rendszerint az húzódik meg, hogy a gyerekek izomerejének növekedése nincs arányban a magasságuk növekedésével.

Ha pedig az izomzat nem fejlődik megfelelően, akkor a testtartás sem lehet megfelelő. Ebből pedig az is következik, hogy a gerincferdülés egyik oka a mozgásszegény életmód. Segítheti a gerincferdülés kialakulását az is, ha a gyerekek rosszul, görbe háttal ülnek. Számít az is, hogyan cipelik az iskolatáskát, ugyanis a fél vállon hordott táska ugyancsak kedvez a gerincferdülésnek.

Ha a genetikai hajlam valószínű, hajlamosító tényező lehet az is, ha a gyerek olyan sportot űz, ami egyik oldalát jobban terheli (ilyen lehet például a tenisz).
Felnőttkorban e tartáshiba hátterében rendszerint a hátizmok elgyengülése, azaz szintén a mozgásszegény életmód húzódik meg.

A gerincferdülés tünetei

A gerincferdülés legjellemzőbb tünete az, hogy aszimmetrikussá válik a váll, emellett pedig hátfájás is jelentkezhet.

A gyerek hamar elfárad, csökken a fizikai terhelhetősége. Ez arra vezethető vissza, hogy a gyenge hátizomzat kisebb terhelést bír el, hamarabb elfárad, akár be is görcsölhet.

Látványos tünet lehet az is, hogy a csípő egyik oldala magasabban áll (ez arról is észrevehető, hogy a nadrág egyik szára rövidebbnek tűnik). Hátulnézetből oldalirányú görbület (ez sokszor egy S-alakú) látható a gerincferdüléses gyerekek hátán.

Szerződött egészségpénztáraink

Image

Nyitvatartás

  • Hétfő - Péntek 8.00 - 20.00
  • Szombat Zárva
  • Vasárnap Zárva