Bejelentkezés minden hétköznap 10 - 18 óráig!

  • 2800 Tatabánya, Mártírok útja 33.

Sebészet - Tudástár

Sebészettel kapcsolatos hasznos hírek és információk. Műtétekről és műtét utáni hasznos tanácsokról olvashat tudástárunkban.

Mitől alakul ki az epekő?

Az epekövek az epevezetékben képződnek. Az epeváladék számos anyagot tartalmaz, úgy, mint epesavas sók, lecitin, koleszterin, stb., melyek a máj méregtelenítése során jönnek létre. Ha az epe összetételében változás történik, akkor jönnek létre az epekövek. Méretük meglehetősen változatos: az egészen apró homokszemnyitől egészen a dió nagyságúig terjed.

Az epekövek fajtái

Az epe nagy részét víz alkotja, ebben azonban olyan kiválasztott anyagok vannak, mint az epesavak, koleszterin vagy foszfolipidek. Ezek az anyagok változatos arányban vannak jelen az epében. Azonban ha ezek az arányok megváltoznak, könnyen epekövességhez vezethetnek.

Az epekőanyaga legtöbb esetben koleszterin. Ez általában a helytelen táplálkozás következménye, ilyenkor a felhalmozódott koleszterin kicsapódása hozza létre az epekövet. Májműködési zavar is okozhatja a koleszterines epekő létrejöttét. A koleszterines epekövek általában sárgászöldek, változatos méretűek.

Az epe színét adó bilirubin, amely a vörösvértestek pusztulása miatt jön létre, szintén okozhat epekövességet. Kisméretűek, sötét színűek, melyek leggyakrabban kalcium bilirubinátból épülnek fel. Általában akkor alakul ki ez a fajta epekövesség, ha májzsugorban, epeúti fertőzésben vagy valamilyen vérképzőszervi betegségben szened a páciens.

Attól függően, hogy az epekövek hol helyezkednek el, lehetnek epehólyagkövek, vagy epeúti kövek is.

Mi okozhat epekövességet?

Mint a legtöbb betegség esetében, az epekő kialakulása is az életmódban keresendő elsősorban.

A magas vérzsírérték, azaz a triglicerid és koleszterinérték és az elhízás a leggyakoribb okok. Ilyenkor az epében megnövekszik a koleszterin mértéke, amely könnyen a betegség kialakulásához vezet. Koplalás, drasztikus fogyókúrázás okozhat ilyen epekövességet.

Az epekő kialakulása nőknél gyakoribb, különösen terhesség ideje alatt. Ilyenkor a hormonális változások elősegítik az epekő kialakulását, különösen azoknál, akik hajlamosabbak az epekövességre. Terhes nők gyakrabban tapasztalnak epegörcsöket, melyek a betegségre utalnak.

Vannak olyan betegségek, melyek fokozzák az epekövesség kialakulását. Ilyen a cukorbetegség, a Crohn- betegség, de ide sorolhatjuk az epesav visszaszívódásának zavarait is, vagy a máj egyéb betegségeit, mint a májzsugort.

Mikor forduljunk orvoshoz?

Az epekövesség gyakran tünetmentes, ezért felismerése nem egyszerű. Azonban, ha zsíros étkezések után erős epegörcsöt tapasztalunk, akkor gyanakodhatunk a betegség jelenlétére. A fájdalomlehet tompa, vagy késszúrás-jellegű is. A görcsök ismétlődhetnek. Ha az el nem folyt epe elfertőződik, epehólyag-gyulladás is kialakulhat.

Amennyiben a zsíros étkezéseket éles fájdalom kíséri, forduljunk orvoshoz, ugyanis az epekő súlyosabb állapotokat, szövődményeket is okozhat!

Szerződött egészségpénztáraink

Image

Nyitvatartás

  • Hétfő - Péntek 8.00 - 20.00
  • Szombat Zárva
  • Vasárnap Zárva