Bejelentkezés minden hétköznap 10 - 18 óráig!

  • 2800 Tatabánya, Mártírok útja 33.

Kardiológia - Tudástár

Információk a kardiológiával kapcsolatos egészségügyi témákról. Mint például a magas vérnyomás, mellkasi fájdalom, szívultrahang és szívritmus zavarok.

Szív- és érrendszeri betegségek - infarktus

Infarktus nem csak a szívben jöhet létre, hanem gyakorlatilag az emberi szervezet bármely szervében, például az agyban, vagy a tüdőben. Orvosi értelemben infarktusról beszélünk minden olyan esetben, amikor a verőerek elzáródása következtében csökken az adott szövet vérellátása, oxigénhiány lép fel.
 
Ha ez az állapot néhány percnél hosszabb ideig tart, szöveti sejtpusztulás alakul ki. Szívinfarktusnak nevezzük a szívizom vérellátási zavara következtében kialakult szívizomelhalást, amelyet latinul akut myocardialis infarktusnak (AMI) hívnak.
 
A szívinfarktus kórlefolyását nagymértékben befolyásolja a szívizomelhalás nagysága, a koszorúerek állapota, és az is, hogy a beteg milyen társbetegségekben szenved.
Az infarktus kialakulását, csakúgy, mint az infarktusból való felépülést, nagymértékben befolyásolja az életvitel: táplálkozási szokások, testmozgás, és a stressz mértéke. Az egészséges életvitel ahhoz is hozzájárul, hogy csökkenjen a további szívinfarktusok kialakulásának kockázata.
 
A szívroham tünetei már magát a szívrohamot jelzik. Tehát a beteg, akinek éppen infarktusa van, ezeket a tüneteket észleli.
-nyomásérzés a mellkas közepén, esetleg csak furcsa teltségérzés, vagy szorító mellkasi fájdalom (angina pektórisz), ami több mint néhány percen keresztül fennáll;
-kisugárzó fájdalom a mellkasból a váll, a kar, a hát vagy akár a fogak, állkapocs irányába;
-egyre sűrűsödő mellkasi fájdalmak;
-folyamatosan fennálló fájdalom a has -felső részén;
-légszomj;
-izzadás;
-megsemmisülés érzés;
-ájulás;
-hányinger, hányás.
 
Bárkivel előfordulhat, hogy környezetében valaki szívinfarktust kap, vagy éppen ő maga szenvedi el azt. Nem árt tisztában lenni az alapvető szabályokkal, hiszen ilyen esetekben perceken múlhat az ember élete.
 
Ha nem ismered az elsősegélynyújtás szabályait, akkor a legjobb, amit tehetsz, ha a bajbajutottat a hátára fekteted, majd erőteljes nyomást fejtesz ki a beteg mellkasának közepére úgy, hogy legalább 2 cm mélyen nyomd lejjebb a mellkasát, és percenként lehetőleg 100 nyomást végezz!
 
Ha Te jutottál bajba, azonnal hívj mentőt!

Szerződött egészségpénztáraink

Image
 

Nyitvatartás

  • Hétfő - Péntek 8.00 - 20.00
  • Szombat Zárva
  • Vasárnap Zárva