Bejelentkezés minden hétköznap 10 - 18 óráig!

  • 2800 Tatabánya, Mártírok útja 33.

Tüdőgyógyászat - Tudástár

Információk a tüdőgyógyászattal kapcsolatos egészségügyi témákról. Mint például az asztma, allergia.

Tüdőrák megelőzése

Pedig hazánkban a daganatos megbetegedések között a tüdőrák a vezető halál ok. A tüdőrák hajlamosító tényezői a dohányzás (a megbetegedések 90 százalékáért felelős), a passzív dohányzás, valamint a környezeti faktorok: légszennyeződés, azbeszt, kristályos szilikátok, radon, aromás szénhidrogének (pl. benzol), nehézfémek.
 
A belélegzett káros anyagok először a tüdő öntisztító rendszerét, a csillószőrös hámsejteket támadják.
 
A hámsejtekbe jutó rákkeltő anyagok megváltoztatják az örökítő anyag (DNS) szerkezetét, aminek következtében a sejtek kontrollálatlan szaporodásnak indulnak. Mivel a tüdőrák kezdeti stádiumaiban, tehát éppen akkor, amikor fel kéne fedezni, teljesen tünetmentes, egyetlen megelőzési módszerként a rendszeres szűrést ajánlják.
 
Az egyszerű tüdőszűrésen ugyan csak a gyakoribb, centrális daganatok láthatók, legtöbbször mégis így derül fény a bajra, és így sikerülhet meggyógyítani, vagy legalábbis élhetőbbé tenni a betegséget.
 
A tüdődaganatok nagy százalékát a tüdőszűrésen fedezik fel, ám az esetek többségében már kései, nem operálható stádiumban. Mindez annyit jelent: mindenki számára, de különösen a veszélyeztetetteknek (50-60 év körüli dohányzók) elengedhetetlen az évenkénti tüdőszűrés, illetve bármilyen alaposabb gyanú esetén a részletesebb kivizsgálását.
 
A tüdőrák megelőzésében szerepet játszhat a táplálkozás is. A magas zsírtartalmú étkezés fokozhatja a tüdőrák kialakulásának kockázatát, míg a C- és E-vitaminban gazdag, illetve a szelént is tartalmazó élelmiszerek csökkentik a tüdőrák kialakulásának esélyét.

Szerződött egészségpénztáraink

Image
 

Nyitvatartás

  • Hétfő - Péntek 8.00 - 20.00
  • Szombat Zárva
  • Vasárnap Zárva