Bejelentkezés minden hétköznap 10 - 18 óráig!

  • 2800 Tatabánya, Mártírok útja 33.

Urológia - Tudástár

Urológiával kapcsolatos információk az impotencia, merevedési zavarok, inkontinencia, vizelési panaszok okairól.

Az inkontinencia kezelése

Legutóbbi felmérések szerint Magyarországon közel egymillió embernek van az inkontinenciával problémája.
 
A vizeletet a vesék választják ki, majd az a két hosszú húgyvezetéken átfolyva a húgyhólyagba jut. Amikor a hólyag megtelik, az agyban tudatosul a vizelési inger. A húgyhólyag alsó részén lévő záróizom összehúzódik, így lezárja a húgycső külvilágba vezető csatornáját.
 
Tudatos irányításunknak megfelelően azonban ezek az izmok elernyednek, a hólyagfal pedig összehúzódásával segíti a vizelet távozását. Ám a vizeletürítés tudatos szabályozására nem mindenki képes. A csepegést és az  akaratlan vizeletfolyást inkontinenciának nevezzük.
 
Abban az esetben beszélünk enyhe inkontinenciáról ha az önkéntelenül távozó vizelet mennyisége 140 ml alatt van. Akinek ilyen mérsékü a panasza, azok általában aktív életet élnek.
 
Középsúlyos inkontinencia esetén a 4-6 óránként önkéntelenül ürülő vizeletmennyiség 140-300 ml közötti. Az érintettek többsége önellátó, de nedvszívó betétet használ.
 
Súlyos inkontinenciáról akkor beszélünk, ha a beteg 4-6 óránként több mint 300 ml vizeletet ürít akaratlanul. Ez a tünet általában más, súlyos kórképekkel társul, és a betegek többsége ágyhoz kötött.
 
Az inkontinencia okai
 
Az inkontinencia mindkét nemnél és minden korban előfordul, de a női esetek száma kétszer annyi mint a férfiaké. Fiatal nőknél az esetek száma csaknem 100% ban valamilyen fertőzés vagy gyulladás. De a háttérben anatómiai ok is húzódhat.
 
A genetika nagyban meghatározza, hogy erősek-e vagy éppenséggel gyengék a szöveteink, és ha nem eddzük az izmainkat, azok megnyúlnak. A gyors szülés is eredményezhet inkontinenciát, hiszen ilyenkor hirtelen tágul a hüvely, szakadoznak az izmok. Ha pedig gátmetszést alkalmaznak a szülés során, egyértelműen meggyengülnek a medencefenék izmai, ami könnyen vezethet inkontinenciához.
 
Az inkontinencia  változókorban, illetve az idősebb korosztályt érintve  18-35 százalékban van jelen a felmérések szerint. Ebben az életciklusban a menopauza kísérőjelenségei hozzájárulhatnak a tünetek kialakulásához. Ilyenkor a  záróizmok és a medencefenék tartóizmai megereszkednek, és a  hormonális állapot fokozhatja és súlyosbíthatja a hólyag instabilitását.
 
Inkontinencia terápia
 
Miután a részletes kivizsgálás megtörtént az orvos dönt arról, hogy milyen kezelést kapjon a beteg. A gyógyításra több megoldás is létezik: műtét, gyógyszeres kezelés vagy konzervatív módszerek.
 
Műtétet az orvos csak legvégső esetben javasol hiszen az is vágással, a szövetek megsértésével jár. Ha lehet, érdemes a konzervatív terápiát alkalmazni. Ma már hatékony, kevés mellékhatással járó gyógyszerek kaphatóak. Sajnálatos, hogy napjainkban ezeknek az ára drága. Említést érdemel még  a gyógyászati segédeszköznek minősülő külső vizeletgyűjtő eszközök, bár ezek nem szüntetik meg az inkontinencia okait és tüneteit, de könnyebbé tehetik a betegséggel való együttélést.
 
Helyes életmóddal az inkontinencia ellen
 
Megfelelő életmóddal sokat tehetünk az inkontinencia megelőzéséért, illetve a tünetek enyhítéséért. A legfontosabb, hogy testünket karbantartsuk és elkerüljük az elhízást, hiszen az elhízás és a nem megfelelő táplálkozás és mozgáshiányos életmód hozzájárulhat az inkontinencia kialakulásához.

Szerződött egészségpénztáraink

Image

Nyitvatartás

  • Hétfő - Péntek 8.00 - 20.00
  • Szombat Zárva
  • Vasárnap Zárva