Bejelentkezés minden hétköznap 10 - 18 óráig!

  • 2800 Tatabánya, Mártírok útja 33.

Urológia - Tudástár

Urológiával kapcsolatos információk az impotencia, merevedési zavarok, inkontinencia, vizelési panaszok okairól.

Hogyan kezelhető a vizelet inkontinencia

Nyugodtan beszélje meg orvosával a kezelés részleteit, és a kezelések esetleges mellékhatásait. Gyakran a kezelés elkezdése után a tünetek drámaian javulnak.

Négy nagy kezelési mód közül lehet választani, mégpedig a viselkedésterápia, a gyógyszeres terápia, a gyógyászati segédeszközök alkalmazása, illetve a műtéti terápia közül. Általánosságban elmondható, hogy az orvosok a legkisebb beavatkozással járó kezelési módoktól haladnak az egyre nagyobb beavatkozások - így a műtét - felé.

Viselkedésterápia

A viselkedésterápia illetve az életmód változás bizonyos esetekben teljesen elegendő az inkontinencia megszüntetéséhez.

A medencefenék izmainak erősítése (a Kegel gyakorlatok, gáttorna, intim torna) A gyakorlatok segítségével a vizelet elfolyását gátló medencefenék és a hólyagzáró izmok erősíthetők.

A gyakorlatok nagyon eredményesek stressz inkontinencia estén, de késztetéses inkontinencia esetén is kedvező hatásuk lehet. A gyakorlatok lényege, hogy ezeket az egyébként ritkán használt izmokat, egy nap legalább 3-4 alkalommal akaratlagosan megtornáztatja.

Nehézséget jelenthet a megfeszítendő izmok megtalálása. Ehhez csináljon úgy, mintha meg akarná szakítani vizelés közben a vizeletsugarat, majd tartsa 3 másodpercig megfeszítve ezeket az izmokat, majd lazítson.

Ezt ismételje meg tízszer, naponta három-négy alkalommal. A gyakorlatokat bárhol végezheti, vezetés, tévénézés, vagy akár munka közben is. Fontos, hogy az izom összehúzások során csak a gátizmokat feszítse meg a hasfalat, a fenék és a comb izmait ne. Eleinte végezze a gyakorlatokat tükör előtt, hogy meggyőződjön a helyes izmok használatáról.

Biofeedback technika

Amennyiben nem biztos abban, hogy a megfelelő izmokat tornáztatja, kérje orvosa segítségét a biofeedback módszer alkalmazásában. A biofeedback módszer lényege, hogy a kezeléssel befolyásolni kívánt folyamatot jól érzékelhető hanggá, vagy vizuális információvá alakítja át. A megfelelő izmok összehúzódása, tehát egyértelmű visszajelzést ad. A módszerhez szükséges készülék receptre kapható.

Elektrostimuláció

Az elektrostimuláció során elektromos áram segítségével késztetik összehúzódásra a medencefenék izmait. Az ingerlés általában hüvely vagy végbél kúpokba szerelt elektródák segítségével történik. Minél közelebb van az ingerlés a hólyagot és a medencefeneket ellátó idegekhez, annál kifejezettebb a hatása. Jó eredményeket lehet elérni stressz inkontinencia és késztetéses inkontinencia esetén is.

Hólyagtorna

A hólyagtornát általában késztetéses inkontinencia esetén javasolják, de másfajta inkontinencia esetén is eredményes lehet. A hólyagtorna során megtanulja a vizelési inger megjelenése után késleltetni a vizelést.

Eleinte próbálja meg csak 10 percig késleltetni a vizelést, majd emelje 20 percre. A cél a két vizelés között eltelt idő növelése 2 óra hosszára. A vizelési inger megjelenésekor próbáljon meg relaxálni, vagy valamilyen tevékenységgel terelje el a figyelmét.

A hólyagtorna másik formája a vizelés megszakítása lehet. Szakítsa meg a vizelést, majd pár perc elteltével folytassa azt. Ez a gyakorlat segíthet a hólyag teljesebb kiürítésében a túlfolyásos inkontinencia enyhítésében.

Toalett tréning: A toalett tréning lényege, hogy előre meghatározott időben és nem a vizelési inger megjelenésekor üríti a vizeletet. Ezzel a módszerrel a vizelés rendszeres - 2-4 órás - időközökben tervezett eseménnyé válik. Ez főleg idős és demens betegek esetén lehet hasznos.

Folyadékbeviteli (ivási) és táplálkozási szokások változtatása Bizonyos esetekben elegendő bizonyos szokások módosítása. Lehet, hogy csökkentenie kell koffein vagy alkohol fogyasztását. Egyes embereknél a lefekvés előtti folyadékbevitel megszorítása is elegendő. A fogyás szintén kedvező hatással bírhat.

Gyógyszeres kezelés: A vizelet inkontinencia bizonyos fajtái gyógyszeresen is kezelhetők, ám a stressz inkontinencia kezelésére nem áll gyógyszer rendelkezésre. Jótékony hatású lehet a viselkedésterápia és a gyógyszeres kezelés kombinálása is.

Az alkalmazott gyógyszerek általánosságban hasonló mechanizmussal hatnak és csökkentik a vizelés sürgető érzését és gyakoriságát. A késztetéses vizelet inkontinencia kezelésében az alábbi gyógyszerek alkalmazhatók.

Antikolinerg szerek (tolterodin-Detrusitol, Incontev, Tolterodin, oxibutinin-Ditropan, solifenacin- Vesicare). Ezek a vényköteles gyógyszerek ellazíthatják a hiperaktív hólyagot, így alkalmazásuk késztetéses inkontinencia kezelésében jótékony lehet. Bár a gyógyszer az inkontinencia kezelésében hatékony, mellékhatásaként szájszárazság alakulhat ki, ami fokozott folyadékbevitelre késztetheti Önt.

Ez természetesen az inkontinenciát ronthatja. A szájszárazság ellen megpróbálhat rágózni vagy cukorkát szopogatni, mivel ilyenkor fokozódik a nyáltermelődés. A másik lehetséges megoldás a hosszan ható forma alkalmazása (darifenacin-Emselex retard tabletta), mivel ilyenkor kevesebb mellékhatás jelentkezhet. A Ditropan külföldön már tapasz formájában is hozzáférhető.

Triciklusos antidepresszánsok (imipranin- Melipramin, Sapilent, clomipramin-Anafranil). Ezeket az antidepresszánsokat néha más gyógyszerekkel kombinációban adják az inkontinencia kezelésére. A hólyagfal izmait elernyeszti, míg a hólyagnyak simaizmainak a megfeszülését okozzák.

Antibiotikumok: Amennyiben az inkontinenciát bakteriális fertőzés, vagy prosztatagyulladás okozza az alapbetegség eredményes kezelése az inkontinenciát is megszünteti.

Egyéb gyógyszerek: amennyiben az inkontinencia hátterében megnagyobbodott prosztata áll (prosztata hiperplázia) a terápiás cél lehet a prosztata méretének gyógyszeres csökkentése (úgynevezett alfa-receptor blokkolók, vagy 5-alfa-reduktáz gátlók segítségével).

Szerződött egészségpénztáraink

Image

Nyitvatartás

  • Hétfő - Péntek 8.00 - 20.00
  • Szombat Zárva
  • Vasárnap Zárva