Bejelentkezés minden hétköznap 10 - 18 óráig!

  • 2800 Tatabánya, Mártírok útja 33.

Kardiológia - Tudástár

Információk a kardiológiával kapcsolatos egészségügyi témákról. Mint például a magas vérnyomás, mellkasi fájdalom, szívultrahang és szívritmus zavarok.

Magas vérnyomás kialakulásának okai és kezelése

A hipertónia kialakulásának esélye nő a korral. Jóllehet, a magas vérnyomás-betegség a fiatalok esetében is kialakulhat. A hipertóniát hormonális szinten az adrenalin is kiválthatja és a noradrenalin is, de vesebetegség és gyógyszerek is okozhatják.
 
Kezelése:
 
A Magyar Hypertonia Társaság által 2009-ben kiadott irányelvek alapján a vérnyomás csökkentése életmód-változtatással és/vagy gyógyszeres kezeléssel nagymértékben csökkenti a súlyos kardio-cerebrovaszkuláris eseményeket, illetve csökkenti a vesekárosodás mértékét. A terápia célja a vérnyomás csökkentés mellett a célszerv károsodások és a társbetegségek gyógyítása is.
 
A magas vérnyomástól szenvedő beteg teljes állapotának felmérése után határozzák meg, hogy milyen kockázati csoportba tartozik és ennek megfelelően milyen kezelésre (azonnali antihypertensív gyógyszeres terápia, további monitorozás, életmódbeli változtatások, egyéb rizikófaktorok kiiktatása) van szüksége. Ilyenkor megjelölik az elérni kívánt cél vérnyomás értékeket is (120–140/70–80 Hgmm).
 
Az elsődleges (eszenciális) hipertónia a magas vérnyomás leggyakoribb formája, amely az összes eset 90–95%-át teszi ki. A vérnyomás szinte minden mai társadalomban az öregedéssel párhuzamosan emelkedik, és az öregkorban a magas vérnyomás kialakulásának kockázata jelentős.
 
A vérnyomást csökkentő életmódbeli tényezők közé tartozik a étkezési sóbevitel csökkentése, a gyümölcsök és alacsony zsírtartalmú termékek fogyasztásának növelése.A testmozgás,a fogyás és az alkohol bevitelének csökkentése ugyancsak segít a vérnyomás csökkentésében.
 
Kevésbé egyértelmű néhány egyéb tényező, így a stressz, a koffeinfogyasztás, és a D-vitamin hiány esetleges szerepe. Egyes vélekedések szerint az inzulinrezisztencia, ami elhízás esetén gyakran előfordul, és egyik eleme az X-szindrómának(vagy metabolikus szindrómának), is hozzájárul a magas vérnyomáshoz.
 
Újabb vizsgálatok az élet korai szakaszának egyes eseményeit (például alacsony születési súlyt,az anya dohányzását és a szoptatás hiányát) is kockázati tényezőként nevezték meg a felnőttkori elsődleges hipertónia szempontjából.
 
A másodlagos hipertónia meghatározható kiváltó okra vezethető vissza. A magas vérnyomás leggyakoribb másodlagos oka a vesebetegség.A magas vérnyomást okozhatják endokrin állapotok is, például Cushing-szindróma, hyperthyreosis, hypothyreosis, acromegalia, Conn-szindróma vagy primer hiperaldoszteronizmus, hyperparathyreosis és feokromocitóma.
 
A másodlagos hipertónia egyéb okai közé tartozik a túlsúlyosság („almatípusú” elhízás), az alvási apnoe, a terhesség, az aorta koarktáció, az édesgyökér túlzott fogyasztása, valamint bizonyos vényköteles gyógyszerek, gyógynövény-kivonatok és illegális kábítószerek.

Szerződött egészségpénztáraink

Image

Nyitvatartás

  • Hétfő - Péntek 8.00 - 20.00
  • Szombat Zárva
  • Vasárnap Zárva