Bejelentkezés minden hétköznap 10 - 18 óráig!

  • 2800 Tatabánya, Mártírok útja 33.

Sebészet - Tudástár

Sebészettel kapcsolatos hasznos hírek és információk. Műtétekről és műtét utáni hasznos tanácsokról olvashat tudástárunkban.

Az aranyér kialakulásának okai és megelőzése

A normál aranyérpárna a végbélműködés, a székelés precíz szabályozásában játszik szerepet. A nem megfelelő életmód, az életkor előrehaladása és az erőldödéssel járó tevékenységek miatt ezek az erek kitágulnak, begyulladnak. Amennyiben megérti, miért alakul ki az aranyérbetegség, többet tehet annak kezeléséért vagy a kiújulás megelőzéséért is.

Az aranyér kialakulása

Az aranyér közvetlenül az arteriovenózus sönt túlzott nyomásterhelése miatt alakul ki, leggyakrabban a székrekedést kísérő erőlködés, de akár cipekedés vagy köhögés miatt is. Létrejöttét ugyanakkor felgyorsítja a kötőszövetek gyengesége, akár alkati tényezők miatt, akár az életmódunkból fakadó szerzett tényezők következtében alakul ki. Fontos azonban tudni, hogy megfelelő életmóddal, szokásokkal sokat tehetünk az aranyér kialakulása ellen.

A vénás nyomás növekedését, a végbél környéki kötőszövetek gyengülését és ezzel az aranyerek kialakulását az alábbiak okozhatják:

Hasmenés, a túl gyakori székletürítés következtében,

  • Munka, sportolás - Fokozott has- és hátizommunkával járó, döntően függőleges helyzetű törzzsel végzett tevékenységek, pl. lovaglás, cipekedés, hajlongás,
  • Elhízás, a nagyobb hasüregi nyomás miatt, ami a törzs vénáinak vérnyomását is növeli,
  • Erőlködő köhögés, főleg elhúzódó légúti betegségben,
  • Terhesség (a megnövekedett méh nyomása a kismedencei vénákra) és szülés. Kötőszöveti gyengeség öröklött, családilag halmozódó;
  • Anális közösülés;

Egyéb betegségek: krónikus májbetegség, végbéldaganat.Táplálkozás és mozgásszegény életmód mint kiváltó ok:  Az aranyér rizikófaktoraként különösen fontos megemlíteni a helytelen táplálkozást. Sokak szerint a nyugati étrend tehető felelőssé az aranyér nagyfokú előfordulásáért és kiújulásáért.

A modern táplálkozáskultúrában az ételek nagy része feldolgozott, az étrend rostokban szegény. Megfigyelhető például az afrikai országokban, hogy az aranyér előfordulása jelentősen ritkább, mint a fejlettebb országok lakosságának körében.

A puffasztó ételek (pl. hagyma, káposzta), a sok cukor és állati zsiradék fogyasztása, valamint a rostokban szegény étrend növeli a kockázatot, csakúgy, mint a túl kevés folyadék fogyasztása.

Mások a mozgásszegény életmódot nevezik meg az aranyér fő okaként: az ülő testhelyzetben végzett munkát, a fokozott has- és hátizom munkával járó, döntően függőleges helyzetű törzzsel végzett tevékenységeket (pl. lovaglás, cipekedés, hajlongás, stb.). Felmerülhet a kérdés, hogy a kerékpározás is növeli-e a kockázatot, illetve már kialakult aranyeres panaszok esetén szabad-e biciklizni.

Hogyan előzze meg az aranyér kialakulását?

Az aranyér kialakulásának vagy kiújulásának megakadályozása érdekében ajánlott előnyben részesíteni a rostban gazdag ételeket, illetve a rosttartalmú táplálékkiegészítőket. Emellett érdemes kellő figyelmet fordítani a megfelelő mennyiségű napi folyadékbevitelre, ezzel elkerülheti a székrekedést, illetve a székrekedéssel járó erőlködést.

A rendszeres testmozgás – többek között – az aranyeresség kiújulásának megelőzősében is segíthet, szinte bármilyen nem túl megerőltető, hirtelen erőlködéssel, haspréssel nem járó mozgásforma javasolható (pl. úszás, futás, stb.)

Tanácsos elkerülni a huzamosabb ideig történő állást vagy ülést. Törekedni kell arra, hogy a székelési szokások mindennapi ritmusát megőrizzük, és ne erőlködjünk, amikor könnyíteni akarunk magunkon. A kiváltó okok elkerülésére egy kicsit jobban figyelve megelőzhetjük, illetve késleltethetjük az aranyér kialakulását.

Szerződött egészségpénztáraink

Image

Nyitvatartás

  • Hétfő - Péntek 8.00 - 20.00
  • Szombat Zárva
  • Vasárnap Zárva