Bejelentkezés minden hétköznap 10 - 18 óráig!

  • 2800 Tatabánya, Mártírok útja 33.

Sebészet - Tudástár

Sebészettel kapcsolatos hasznos hírek és információk. Műtétekről és műtét utáni hasznos tanácsokról olvashat tudástárunkban.

Mit jeleznek a bőr alatti zsírcsomók

zsírcsomók három leggyakoribb formája a faggyúciszta, a lipóma és az ateróma, melyek kezelését illetően a bőrgyógyász szakmában is megoszlanak a vélemények, az interneten pedig szinte kizárólag fórumbeszélgetés témájaként találkozhatunk velük.

Egyesek szerint ezek csupán szépséghibák, mások szerint az esetleges szövődmények miatt mindenképpen a zsírcsomó eltávolítása indokolt. Mi az igazság?

Faggyúciszta – a serdülők rémálma

A nem kezelt pattanások serdülőkorban gyakran betokosodhatnak, így létrejöhetnek különböző méretű zsírcsomók, ezeket faggyúcisztának nevezik. A mély, bőr alatti, pattanásszerű, általában borsószem nagyságú, faggyútartalmú ciszta tulajdonképpen a pattanás súlyosabb változata. A faggyúciszta magától általában nem gyullad be, és – mivel mélyebben is van, mint egy átlagos pattanás – nyomkodni sem célszerű.

A nyomkodástól ugyanis begyulladhat, amitől akár háromszorosára is megdagadhat, nagy piros foltot és jelentős fájdalmat okozva. A nagyobb csomókat szakszerűen csak bőrgyógyász tüntetheti el, míg a kisebbek kezelése megoldható – ugyancsak a szakorvossal egyeztetve – akár intenzív (6-8 hónapon át tartó), kifejezetten erre a célra kifejlesztett gyógyszerek szedésével is.

Felnőttkorban jelentkező zsírcsomók

Rejtélyes zsírcsomók megjelenésével nem csupán a kamaszoknak kell számolniuk: felnőttkorban is megjelenhet az úgy nevezett ateróma (azaz a zsírsejtekkel teli csomó) és a lipóma (zsírsejtekből álló, többnyire jóindulatú daganat, amely rosszindulatúvá is válhat). Az ateróma közvetlenül a bőr alatt, leggyakrabban a hajas fejbőrön, az arcon, a háton előforduló, akár több cm-es nagyságot is elérő, tömör, fájdalmatlan csomó.

A lipóma puha tapintású dudor, amely többnyire a karokon, lábakon és a törzsön alakul ki, de előfordulhat a nyakon, a fejen és az arcon is. A kétféle zsírcsomót szakszerűen diagnosztizálni csak a bőrgyógyász tudja. Például a fül mögött megjelenő csomó sokszor egy faggyúcisztának felel meg, de lehet nyirokcsomó is. Éppen ezért bármifajta zsírcsomó észlelésekor mindenképpen fordulj szakorvoshoz, akitől szövettani és ultrahangos vizsgálatot is kérhetsz.

Mi a teendő?

Mivel a zsírcsomó  eltávolítása csak műtéttel lehetséges, ezért beavatkozásra lesz szükség – ez azonban a zsírcsomó típusától függően többféle lehet: ateróma esetén elegendő a dudort bemetszeni, és a felgyülemlett váladékot, illetve a tokot eltávolítani (amennyiben a tokot nem távolítják el, a zsírcsomó újratermelődik), lipóma esetén viszont választhatsz a klasszikus módszer, a kimetszés, vagy akár plasztikai műtéttel is lehetséges a zsírcsomó eltávolítás.

A daganatok eltávolítása tehát egyrészt esztétikai okok miatt indokolt, másrészt a gyulladás és a következményeként kialakuló tályog megelőzése céljából. A gyulladt ateróma esetében a tályog megnyitása, illetve eltávolítása sürgős műtétet igényel, mert magától nem gyógyul meg, a gyulladás pedig lázat és hidegrázást is okozhat.

Bőr alatti zsírcsomók és ciszták eltávolítása:

a bőr alatt elhelyezkedő zsírcsomók és faggyúmirigy ciszta sebészete, a zsírcsomó eltávolítása érzéstelenítést követően sebészeti módszerrel történik. Az eltávolítást követően egy, vagy több rétegben zárjuk a műtéti sebet. Az elváltozás szövettani feldolgozásra kerül. sebgyógyulást követően a varratokat eltávolítjuk.

Szerződött egészségpénztáraink

Image

Nyitvatartás

  • Hétfő - Péntek 8.00 - 20.00
  • Szombat Zárva
  • Vasárnap Zárva