Bejelentkezés minden hétköznap 10 - 18 óráig!

  • 2800 Tatabánya, Mártírok útja 33.

Belgyógyászat - Tudástár

A belgyógyászat az orvostudomány egyik legszerteágazóbb területe , melyben a gyógyítás és a betegségek megelőzése is fontos szerepet kap.

Az inzulinrezisztencia kiváltó okai és kezelése

Vannak intő jelek amikre érdemes odafigyelnünk, ilyen az  inzulinrezisztencia is, amit a cukorbetegség előszobájának tartanak.

Nagyon gyakori az inzulinrezisztencia de a probléma sokszor nem derül ki időben. Ennek oka, hogy vércukorszint-vizsgálatkor az orvosok sokszor eleve nem kérik az inzulinszint vizsgálatát, és nem vizsgálják annak cukorterhelésre történő mozgását.

Emiatt a probléma gyakran hosszabb ideig is rejtve marad. Előfordulása egyébként nagyjából megegyezik a cukorbetegségével, illetve meg is haladja azt. Pontos felmérések azonban - épp a szűrés hiánya miatt - nem állnak rendelkezésre.

Az elhízás az első számú probléma

A legfőbb kiváltó ok ha túlsúllyal küzdünk. Szervezetünket olyan teher éri amibe nem gondolunk sűrűn bele, csak ha már baj van. Egyrészt cipelnünk kell a túlsúlyt ami ízületeinket is tönkre teszi,  másrészt alvászavarok léphetnek fel, izzadunk, fáradékonyabbak vagyunk, szívünk kettőzött erővel dolgozik, pulzusunk megemelkedik, érrendszerünk elzsírosodik ami akár szívinfarktushoz vezethet.

Sokan összekeverik ezeket a tüneteket  mert a klimax tünetei hasonlóak lehetnek, ezért érdemes kivizsgáltatnunk magunkat, hogy megtehessük egészségünk érdekében a helyes lépéseket. Szerencsére egy egyszerű laborvizsgálattal ezt már megtehetjük.

Lássuk az inzulinrezisztencia kiváltó okait

A folyamatos éhségérzet lehet az egyik fő ok, ugyanis szénhidrát háztartásunk felborult. Szerencsére erre is van megoldás mégpedig az orvosi fogyókúra. Ennek oka lehet a sok finomított lisztkészítmények fogyasztása a túlzásba vitt cukor bevitele.

Ha az állandó éhségérzet nem csillapodik, érdemes ezt is egy jelnek venni. Természetesen bárkivel előfordulhat, hogy olykor nehezen koncentrál vagy nem túl vidám a hangulata, ám ha tartósan fennáll a rossz közérzet, koncentrációs zavarok és egyfajta belső nyugtalanság áll fent, akkor érdemes orvoshoz fordulni, hogy visszanyerjük az egyensúlyt.

Az élelmiszerek mellett a tartós stressz, rossz élethelyzetből fakadóan is beindulhat tehát a folyamat. Növelhetik a probléma megjelenésének esélyét a különböző gyomor- és bélrendszeri, emésztőszervi problémák, a pajzsmirigy-alulműködés, a tejcukor- és a gluténérzékenység, azaz minden olyan tényező, amely kapcsolatba kerülhet a szénhidrát-anyagcserével, és amely többletterhet róhat a sejtműködésre, a sejtek receptoraira. Ha a D-vitamin-ellátottsága nem megfelelő akkor ez is kiválthatja az inzulinrezisztencia tüneteit.

Az inzulinrezisztencia kórlefolyása

Ha az érintett az inzulinrezisztencia megjelenése után nem figyel életmódjára, akkor az évek előrehaladtával nagy eséllyel 2-es típusú cukorbeteggé válik. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az illető 10-15 év elteltével több mint 50 százalékos eséllyel diabéteszes lesz.

Mit tehetünk?

Természetesen az első és legfontosabb, hogy figyeljünk oda magunkra, éljünk egészségesen, sportoljunk és előzzük meg a betegségeket! Rendszeres mozgással nagy lépést tehetünk az egészséghez vezető úton.  A kezdeti nehézségeket áthidalva, egy idő után frissebbek leszünk, jobb kedvűek, kiegyensúlyozottabbak és a stresszhelyheteket is jobban fogjuk kezelni.

Változtassunk az étkezési szokásainkon!

A finomított liszteket cseréljük le teljes kiőrlésüre, a finomított cukrot maximum a reggeli kávéba tegyünk. Lehetőleg együnk sok olyan élelmiszert ami nagy mennyiségben tartalmaz antioxidánst és egyben gyorsítja az emésztésünket. Ilyenek a zöldségfélét, gyümölcsöt.

Amennyiben már kialakult a betegsége és segítségre van szüksége és nem megy a fogyókúra egyedül  ne várakozzon, forduljon endokrinológushoz,  aki összeállítja a személyre szabott terápiát, ami csak legvégső esetben tartalmaz gyógyszeres kezelést. Amennyiben észleljük a fentebb írt tünetegyüttes valamelyikét, de nem tudjuk megállapítani mi az oka ne  habozzunk, keressünk fel szakembert mielőtt nagyobb baj lenne! Kérjen időpontot konzultációra.

Szerződött egészségpénztáraink

Image

Nyitvatartás

  • Hétfő - Péntek 8.00 - 20.00
  • Szombat Zárva
  • Vasárnap Zárva