Bejelentkezés minden hétköznap 10 - 18 óráig!

  • 2800 Tatabánya, Mártírok útja 33.

Ortopédia - Tudástár

Ortopédiával kapcsolatos hasznos írások és információk. Mozgásszervi rehabilitáció az egészséges mozgásért.

Csípő és térdizületi degeneratív elváltozások kezelése

betegség hátterében az ízületi porcfelszín változó mértékű kopása áll, és ennek mértékétől függ a beteg panaszainak erőssége. Az ízületi porc lassan elvékonyodik, és végül oly mértékben elkopik, hogy a csontfelszín szabaddá válik.

A porckopást több dolog gyorsíthatja. Ilyenek a megnövekedett testsúly, de akár az erőltetett sportolás. Sok esetben korábbi kisebb sérülések, vagy komolyabb baleset után a gyógyulás nem tökéletes, az ízület geometriája károsodik, esetleg a sérülés következtében a combfej vérellátása sérül és ez is késői kopáshoz illetve a combfej elhalásához vezet.

Ugyancsak az ízület kóros statikája vezet a porckopáshoz veleszületett csípőficam esetén is. Mindezek mellett, ahogy számtalan betegség esetében, úgy itt is számtalan esetben előfordul, hogy a kiváltó ok nem ismert.

A panaszok elsősorban fájdalmat, mozgáskorlátozottságot, sántítást jelentenek. Kezdetben enyhébb formában jelentkeznek, és megfelelő beavatkozás, kezelés  nélkül lassan a kopás erősödésével együtt fokozódnak. Jellemző, hogy a reggeli felkelés, tartós ülés, fekvés után a fájdalom erősebb, a mozgás nehezebb, de később, ahogy az ízület bemelegszik, „bejáratódik” a fájdalom enyhül. Idővel azonban ez az enyhülés már nem jön, és ilyenkor egyre kínzóbb a mozgás. Ekkor jön el a műtét ideje.

Kezelési lehetőségek: megfelelő időben diagnosztizált eseteknél, ahol a kopás még enyhe, konzervatív (nem műtéti) kezelés lehetséges. Ilyenek a megfelelő mozgás (úszás), a testsúly csökkentés, gyógytorna, porcerősítő készítmények szedése. Amikor a kopás fokozódik, fájdalomcsillapítók, gyulladáscsökkentők, ízületbe adott porcképző szerek és gyulladáscsökkentők segítenek.

Azonban egy idő után, ha a folyamat már máshogy nem kezelhető, a fájdalom nem csökkenthető, szükségessé válik a műtét, a protézis beültetés. A kezelési terv felállítása ortopéd szakorvos feladata és kompetenciája, aki a hozzá forduló betegek kivizsgálását irányítja, a kezelés folyamatán a beteget végigvezeti, és dönt arról, ha a műtét válik szükségessé.

Minden döntés a beteggel egyetértésben történik, őt az állapotáról és a lehetséges választási lehetőségekről tájékoztatni kell. A protézis beültetést lehetőség szerint minél későbbre ajánlott tervezni, mivel a protézisek élettartama nem véges, és ha azok elkopnak, a cseréjük jóval magasabb műtéti kockázattal jár, már csak azért is, mert az ilyen betegek jóval idősebbek már, rendszerint több kísérőbetegségben szenvednek mind az első műtét idején.

Természetesen a technológiai fejlődés a protéziseket is érinti, és ma jóval strapabíróbb protézisek készülnek, mint néhány évtizeddel korábban. A legmodernebb ún. héj protézisek  élettartama jóval hosszabb, ezáltal szükség szerint fiatalabb korban is beültethetők.

protézis beültetés az ortopéd sebész részéről tapasztalatot igénylő műtét, melyet a beteg részletes kivizsgálása, állapotfelmérése, a műtéti kockázat becslése előz meg. A műtét kórházi körülmények között történik, és a műtétet változó idejű kórházi tartózkodás majd mozgásszervi rehabilitáció követ minden esetben.

Szerződött egészségpénztáraink

Image

Nyitvatartás

  • Hétfő - Péntek 8.00 - 20.00
  • Szombat Zárva
  • Vasárnap Zárva