Bejelentkezés minden hétköznap 10 - 18 óráig!

  • 2800 Tatabánya, Mártírok útja 33.

Ortopédia - Tudástár

Ortopédiával kapcsolatos hasznos írások és információk. Mozgásszervi rehabilitáció az egészséges mozgásért.

Térdsérülések fajtái és kezelései

 
A térdsérülések megértéséhez tisztában kell lennünk a térdizület felépítésével: A három csont, sípcsont combcsont és a térdkalács találkozásánál lévő térd a szervezet összes izülete közül az egyik legnagyobb és legösszetettebb.
 
Lényegében csuklószerűen hajlik, amikor azonban teljesen kinyújtjuk a lábunkat, kismértékben elfordul ami lehetővé teszi hogy a térd ebben a helyzetben rögzüljön,így meg tudjuk őrizni egyensúlyunkat. A combcsont alsó a sípcsont felső részét  és a térdkalács hátsó részét is porcréteg borítja.
 
A porc egy fehér fényes gumiszerű sikamlós anyag amely az izületben érintkező csontok egymáson való elmozdulását segíti megakadályozva sérülésüket. Fontos szerepe van az ütések elnyelésében is.
 
Meniscusok szerepe: izületi nedv áramlásában, a szövetek táplálásában a hirtelen ható erők tompításában az izület stabilitásában a súly és erőátvitelben, elosztásban határozható meg.
 
Belső meniscus sérülés
 
A köznyelvben porcleválásokat szoktak említeni, a mai szóhasználatban már helyesebben meniscus-sérülésekre gondolunk. A meniscusok a térdízület belsejében helyezkednek el, a sípcsont ízületi felszínén, arra szorosan tapadnak. Kollagénrostokból, kötőszövetből és közéjük beépülő porc-sejtekből állnak. A kollagénrostok két fő lefutási irányt követnek.
 
Meniscus-sérülésre hajlamosító tényezők között meg lehet említeni bizonyos sportokat: kosárlabda, foci,kézilabda stb. Ilyenkor a térdízület munka közben kényszerhelyzetbe kerül, és a meniscus-porcban degeneráció következik be, ezért egy kisebb baleset is elég ahhoz, hogy meniscus-sérülés keletkezzen. Meg lehet említeni olyan veleszületett térd- és alsó végtagi rendellenességeket is, amelyek hajlamosítanak meniscus sérülésekre, például laza térd, óláb, x-láb.
 
Kezelése:
 
A legtöbb esetben műtét szükséges, melynek során a sérült meniscus-részletet el kell távolítani, és speciális esetekben megkísérelhető a nagy alappal rendelkező sérült meniscusok visszavarrása. Az ízületet nem kell feltárni ezáltal a sérült gyorsan rehabilitálódik, gyorsabban visszamehet dolgozni, hamarabb sportolhat. Az ilyen sérült két nappal a műtét után a saját lábán távozik a kórházból.
 
Külső meniszkusz sérülés
 
A külső félhold alakú porc sérülése jóval ritkább. A sérülés kialakulhat baleset során vagy gyermekkorban. A gyermekkori elváltozás oka, hogy veleszületett rendellenesség folytán a meniszkusz nem félhold, hanem korong alakú. Guggolás közben a megnagyobbodott porc fájdalmas kattanást idéz elő az ízület külső oldalán. Kezelése hasonló, mint a belső meniszkusz sérüléseknek.

Szerződött egészségpénztáraink

Image
 

Nyitvatartás

  • Hétfő - Péntek 8.00 - 20.00
  • Szombat Zárva
  • Vasárnap Zárva