Bejelentkezés minden hétköznap 10 - 18 óráig!

  • 2800 Tatabánya, Mártírok útja 33.

Pajzsmirigy - Tudástár

Hasznos írások és információk a pajzsmirigy problémákkal kapcsolatos egészségügyi témákról.

Autoimmun pajzsmirigybetegség: nem elég a TSH szintet nézni!

A pajzsmirigy egy olyan szervünk amiről nem beszélünk mindaddig míg megfelelően működik. Sőt sok esetben akkor szerzünk róla tudomást amikor nem működik megfelelően. Mind a felül-, mind pedig az alulműködés komoly egészségügyi problémákat okoz, illetve – ha autoimmun betegség okozza - az előbbi koraszülést és vetélést eredményez, míg az utóbbi a meddőség kialakulásában is felelős.

Graves-Basedow kór: önpusztító állapot

A pajzsmirigy túlműködés számos hormonális problémát okoz szervezetünkben és nagy eséllyel pajzsmirigy túlműködéssel állunk szemben ha túlzott izzadás lép fel, felpörög a szívverés, az anyagcsere, a vérkeringés. Kihat idegrendszerünkre is tehát előfordulhatnak dührohamok is. Akár szívritmuszavart, illetve szívgyengeséget is okozhat.

Nem ritka a fogyás, annak ellenére, hogy megnőhet az étvágy. Az autoimmun betegségek közös ismérve, hogy kialakulásuk után a test a saját – adott betegségben szenvedő szervének – sejtjeit támadja meg antitestekkel, mert idegen anyagként azonosítja azt.

A Graves-Basedow kór esetén a pajzsmirigy az, amit behatolóként értelmez a szervezet immunrendszere, ami folyamatos gyulladást idéz elő a kis szervben.  A pajzsmirigy működésére pedig úgy hat, hogy jóval több hormon termelődjön mint ami a normális.

Ez az állapot sajnos csak gyógyszeresen állítható vissza de előfordulhat az is amennyiben nem érünk el eredményt egy év alatt érdemben nem történik változás akkor részben vagy teljesen el kell távolítani a pajzsmirigyet. A hormon pótlását pedig mesterséges úton kell pótolni. Nőkre kimondottan veszélyes a Graves-Basedow kór ugyanis terhesség idején koraszülést és vetélést is okozhat.

Hashimoto-thyreoditis: kimerültség minden szinten

A pajzsmirigy alulműködés  éppen az ellenkezője a pajzsmirigy túlműködésnek. Itt a beteg nem felpörög hanem lelassul és fáradékony lesz. Pulzusa lecsökken és a vérnyomása is. Körmei töredezettek lesznek és hamar elfárad. Bőre száraz lesz és olykor hámlani is kezd.

A haj hullani kezd és elveszíti fényét, tartását, a körmök töredezettek lesznek, nemi élete szinte teljesen megszűnik. Nem ritka, hogy vérszegénység és B12-vitamin valamint vashiány alakul ki. A pajzsmirigy alulműködést – a jódfelszívódási zavaron kívül – autoimmun betegség, az úgynevezett Hashimoto-thyreoditis is okozhatja, mely krónikus gyulladást okozva pusztítja a pajzsmirigy sejtjeit.

E betegség többnyire a nőket érinti és a pusztuló szöveteken kívül a szervezet egy speciális fehérje, a thyreoglobulin ellen is antitesteket képez. A Hashimoto érezhető és kitapintható pajzsmirigy megnagyobbodást okoz, a sérült területeket ultrahanggal méri fel az endokrinológus, aki összeállítja a megfelelő kezelést a betegnek. Ha több információra van szüksége az endokrinológiai szakrendeléssel kapcsolatban, kérjen időpontot endokrinológusunkhoz!

Szerződött egészségpénztáraink

Image

Nyitvatartás

  • Hétfő - Péntek 8.00 - 20.00
  • Szombat Zárva
  • Vasárnap Zárva