Bejelentkezés minden hétköznap 10 - 18 óráig!

  • 2800 Tatabánya, Mártírok útja 33.

Neurológia - Tudástár

Információk a neurológiával kapcsolatos egészségügyi témákról. Mint például a fejfájás, stroke, zsibbadás és szédülés okai.

Szellemi hanyatlás jelei

A betegség általában 60 éves kor felett jelentkezik először, és a kezdeti, valamint a súlyos állapot kialakulása között körülbelül 10 év telik el. A 85 éves korosztály már több mint 40%-a érintett a betegségben.

A demenciát sokszor még a közeli hozzátartozók is az öregség jelének tekintik, valójában azonban az idegrendszer megbetegedése, aminek a kialakulásában szerepet játszik az életkor és a genetikai hajlam, emellett nagy százalékban az Alzheimer-kór és az agyi ellátás zavara (vaszkuláris demencia) okolható.

Korai figyelmeztető jel lehet, ha családtagunk viselkedésében változást érzékelünk: nem tud összpontosítani, nem tudja követni a beszélgetést, kedvetlenné, depresszióssá válik, memóriája jelentősen romlik, nem jutnak eszébe egyszerű szavak vagy magatartása szokatlanná válik.

A demencia oka

A betegség kialakulásának leggyakoribb oka az Alzheimer-betegség és az elégtelen agyi vérellátás, vagyis a vaszkuláris demencia. Az agyi vérellátás zavara bekövetkezhet érelzáródás vagy érszűkület miatt, aminek bizonyos betegségek fennállása esetén nagyobb a valószínűsége.

Ilyen a magas vérnyomás, a cukorbetegség és a magas koleszterinszint, ezek a betegségek ugyanis hajlamosítják a beteget a stroke-ra, ami vaszkuláris demencia kialakulásához vezethet. A demencia tünetei aszerint változhatnak, hogy az agy mely területe sérült.

Emellett különböző neurológiai betegségek, a rendszeres alkohol és drogfogyasztás is kiválthatja a demenciát. Előfordulhat azonban, hogy a betegséget olyan állapot okozza, ami visszafordítható, például a pajzsmirigy-alulműködés és a B-vitamin hiány.

A demencia jellemzői

A demencia egy tünetegyüttes, aminek a fő összetevői az agykérgi működés zavarai (beszédzavar, érzékszervek működési zavara), és az ítélőképesség csökkenése.

A tünetek fokozódásával megjelenik a feledékenység, a személyiség- és hangulatváltozások, a koncentráló készség csökkenése, majd a beteg már az alapvető tevékenységeket, mint az öltözködést vagy a mosakodást is képtelen végrehajtani. Elfelejti az emlékeit és nem képes új dolgokat megjegyezni.

A demencia stádiumai és jellemzői:

Enyhe demencia

Az önellátó képesség megtartása és megfelelő személyes higiénia.

Kognitív funkciók romlása (érzékelés, észlelés, figyelem, gondolkodási funkciók, koncentrálóképesség, végrehajtó funkciók).

Feledékenység, emlékezetvesztés jelentkezik.

Közepes mértékű demencia:

Az önálló életvitel, a mindennapi feladatok nehézségeket okoznak, a beteg segítségre szorul.

A személyes higiénia részleges megtartása.

Romló kognitív képességek (családtagok, barátok felismerése alkalmanként nehézséget okoz).

Alvászavarok kialakulása.

Hallucinációk, kényszercselekvések megjelenése.

Súlyos demencia:

A beteg állandó felügyelet igényel.

A személyes higiénia elhanyagolása.

A szóbeli kommunikáció csökkenése.

Térben és időben való tájékozatlanság.

Az ítélőképesség és a reális gondolkodás elvesztése.

Magatartászavarok (erőszakosság, dühöngés) felerősödése.

Visszafordítható a betegség?

A demencia következtében 80%-ban visszafordíthatatlan elváltozások következnek be, amelyek főként a memóriát, a gondolkodást, valamint a térben és időben való tájékozódást érintik. A betegség esetében meg kell különböztetni visszafordítható (reverzibilis) és visszafordíthatatlan (irreverzibilis) szellemi hanyatlást.

A visszafordítható demencia kiváltó okai a szív- és érrendszeri betegség, epilepsziás roham, hiánybetegség (pl. B-vitamin hiány), alkoholizmus, daganat, amelyek megszüntetésével a tünetek csökkenése következhet be, azonban teljes gyógyulás ebben az esetben sem várható.

A visszafordíthatatlan demencia oka lehet az Alzheimer-kór és a Parkinson-kór, de legnagyobb mértékben az életkor és a genetikai hajlam játszik szerepet benne. Az Alzheimer-kór tipikus tünetei a memória zavara, a térbeli tájékozódás zavara, valamint a szótalálási nehézség.

Megelőzhető a demencia?

Általánosságban elmondható, hogy minden olyan betegség, ami rontja a vérkeringést, fokozza a demencia és az Alzheimer-kór kialakulását. Mivel a magas vérnyomás, a magas koleszterinszint és a cukorbetegség károsítja az ereket, így növelik a demencia kialakulásának esélyét. Az alkohol és a bizonyos gyógyszerek szedése szintén hozzájárulhatnak a betegség kialakulásához.

A megelőzésben tehát fontos szerepet tölt be az alábbi rizikótényezők megelőzése vagy megszüntetése:

Cukorbetegség

Dohányzás

Túlzott alkoholfogyasztás

Magas vérnyomás

Magas koleszterinszint

Túlsúly

Pajzsmirigy betegség

Hiánybetegségek (pl. B-vitamin)

Agyvérzés.

Fontos ezenkívül hangsúlyozni a szellemi és fizikai aktivitás fontosságát, valamint a szociális kapcsolatok ápolását. A szellemi tréning, mint a stratégiai játékok, a sakk, a keresztrejtvény és a sudoku szinten tartja az intellektuális készségeket, a rendszeres mozgás pedig javítja az agyi vérellátást és ezzel együtt a kognitív funkciókat (érzékelés, észlelés, figyelem, gondolkodás, koncentrálóképesség). Továbbá az is kimutatható, hogy kevesebb eséllyel jelentkezik demencia azoknál, akik szociálisan aktívak.

Mivel az Alzheimer-kór oka még nem ismert, ezért a betegség megelőzése is kérdéseket von maga után. Annyi bizonyos, hogy a betegség az agyat érinti, ahol elpusztítja az agy idegsejtjeit. A rendszeres szellemi tréning azonban az Alzheimer-kór megelőzésében is fontos szerepet játszik.

A diagnózis

A demencia megállapítása a panaszok és tünetek megismerésével kezdődik, amelyet a betegtől és a hozzátartozóktól gyűjt be az orvos, így megállapíthatja a demencia súlyosságát.

A beteg kognitív funkcióinak felmérése pszichiátriai vizsgálattal történik, ahol különböző teszteken keresztül ítélhető meg a szellemi hanyatlás mértéke, a demencia típusa, és az állapot romlása vagy javulása.

A neurológiai és belgyógyászati vizsgálatok a kiváltó ok keresésében játszanak fontos szerepet. Az agyi képalkotó vizsgálatokkal (CT, MR-vizsgálat) az agy szerkezetében és működésében kialakult változásokat keresik, a visszafordítható demenciára jellemző hiánybetegség, toxikus állapot, endokrin betegség pedig laborvizsgálattal igazolható.

A demencia kezelése

A demencia kezelésében a legfontosabb lépés a kiváltó ok megtalálása. A kezelés minden esetben egyénre szabott, a betegnél jelentkező tünetegyüttes ugyanis eltérő lehet. A korai szakaszban diagnosztizált betegek terápiája sokat segíthet a leépülési folyamat lassításában, a tünetek enyhítésében és a viselkedési zavarok kialakulásában.

A demencia kezelése történhet:

Gyógyszeres kezeléssel

Kognitív terápiával

A gyógyszeres kezelés során alkalmazott hatóanyagok kiválasztása aszerint történik, hogy mely tünet javítása a cél (pl. emlékezés, depresszió, alvászavar, hallucináció, magatartászavar).

A kognitív terápia a beszéd- és memóriazavar javítására alkalmazható, valamint a figyelem, gondolkodás és koncentrálóképesség csökkenésének lassítására. Mindkét terápia elsődleges célja a meglévő tünetek enyhítése és a szellemi leépülés mértékének csökkentése. Sajnos az esetek többségében a betegség lefolyása nem visszafordítható, csak szinten tartható vagy lassítható.

A hozzátartozók szerepe

A demencia a hozzátartozók részéről igen sok empátiát és türelmet igényel. A hozzátartozónak tisztában kell lennie a betegség tüneteivel, és azzal, hogyan küzdhet meg vele a mindennapokban.

A beteg személyiségének megváltozása, a feledékenység, a hangulatingadozás, a motiválatlanság és a depresszió elfogadása szükséges a gondozás során. Sokat javíthat a beteg állapotán, ha megtarthatja korábbi szokásai és napirendjét.

A memóriagyakorlatok ugyan nem szüntetik a beteg tüneteit, azonban könnyebbé teszik számára a mindennapokat és a betegség előrehaladását is lassíthatják.

Szerződött egészségpénztáraink

Image

Nyitvatartás

  • Hétfő - Péntek 8.00 - 20.00
  • Szombat Zárva
  • Vasárnap Zárva

Tudástár - Neurológia